Маленькі міста в Україні, де можна недорого відпочити
Маленькі міста України – це не тільки бюджетний відпочинок – низькі ціни на проживання та харчування, це ще і затишок, неспішний спосіб життя і можливість побути наодинці. Часто, це саме те, чого не вистачає нам в швидкому ритмі великих міст.
Дрогобич
Одне з найкрасивіших маленьких міст Західної України – Дрогобич варто заїхати вдень.
Колись тут був центр нафтовидобувної сфери, адже в регіоні було майже 13 тис. точок видобутку нафти.
Собор Святого Юра, перша гімназія в Галичині, найстаріша синагога та інші пам’ятки архітектури зберігає для своїх туристів місто Дрогобич.
Що подивитися в Дрогобичі:
- площа Ринок з Ратушею,
- костел св. Варфоломія,
- віллу бургомістра в стилі віденської сецесії (вул.Шевченка 23),
- Педагогічний ліцей (вул. І.Франка 36),
- музей «Дрогобиччина» (що знаходиться в будівлі прекрасного палацу; понеділок – вихідний),
- • галерею сакрального мистецтва (на вул.Січових Стрільців 18).
Дуже затишне, спокійне місто з приголомшливою перлиною, яку видно з будь-якої точки міста – Домініканським собором.
Перша письмова згадка – 1427 рокуі як с. Чартковіце, власність Я. Прадонтіча, сина Прадонти Копіценського (Копичинського).
Що подивитися:
- Католицький костел святого Станіслава 1731 року
- Чортківський замок,
- Дерев’яні церкви XVII і XVIII століть,
- Історичний музей,
- Чортківська ратуша з годинниковою вежею,
• Синагога 1905 року.
Жовква
Невелике місто в Львівській області, з особливою архітектурою, який почав свою історію в далекому 1368 році.
Місто будувалося за типом “ідеального міста”, коли все найнеобхідніше для городян знаходиться недалеко від головної площі.
Жовква буквально закохує з перших хвилин, тут дуже затишно і комфортно, а ціни на проживання та харчування зробить відпочинок максимально бюджетним!
Що подивитися:
- Замок (1594; перебудований в резиденцію короля Яна Собеського), костел Святого Лаврентія (1606), домініканський монастир, оборонна синагога.
- Василіанський монастир з храмом Пресвятого Серця Христового, дерев’яний храм Пресвятої Трійці з унікальним іконостасом XVII століття.
- Старовинний парк, вздовж якого знаходиться кілька цікавих особняків різного часу побудови.
- Церква Святого Лазаря.
- Церква Петра і Павла.
Бучач
Назва міста походить від старослов’янського слова «буча» – в значенні «весняні води, обрив і глибина», що досить точно відображає навколишній ландшафт.
Що подивитися:
• Ратуша (1750 г.), пл. Волі
Побудована за проектом Бернарда Меретина у стилі українського бароко з елементамі Відродження. Нижня частина являє собою двоповерхову будівлю квадратної форми з масивним фігурним фронтоном і балюстрадою на горі. На будівлі посередині зведена двоярусна вежа з куполом у стилі бароко.
Загальна висота споруди – 35 м. Будівля ратуші прикрашена скульптурами роботи Пінзеля. Більшість скульптур до нашого часу не збереглися.
• Замок (XIV ст.), Вул. Замкова
Про час початку будівництва замку (XIV ст.) свідчать знахідки фрагментів залишків готичного порталу (колон, капітелей), виявлені під кріпосними стінами. Збережені стіни і башні відносяться до XVI в. Замок в плані має овальну форму.
Стіни товщиною 3,5-4 м, триярусні з бійницями. На території фортеці був палац в стилі Відродження з фонтаном посеред двору. Для проїзду до палацу існували в’їзні ворота і підйомний міст, перекинутий через рів. Найбільш потужна напівкругла стіна з двома вежами виходить в бік міста на вул. Замкову. Замок був побудований феодалами Бучацького.
На початку XVII ст. містом і замком заволоділи Потоцькі, які розширили південну частину фортеці, побудувавши два напівкруглих бастіони. У цей період замок переживає серію штурмів, руйнувань і подальших відновлень. В кінці XVIII ст., після входження міста до складу Австро-Угорщини, починається період занепаду замку. У XIX ст. розібрана частина оборонних стін, камені з яких розпродані в якості будівельного матеріалу.
• Золота липа
Під цим деревом 18 жовтня 1672 був підписаний мирний договір між Османською імперією та Річчю Посполитою, відомий також як Бучацький мир. Знаходиться на південному масиві міста при дорозі в селі Соколов.
• Монастир отців-василіан (1753-1770 рр.), Вул. Міцкевича, 19
У 1712 р Стефан Потоцький отримав дозвіл від львівського архієпископа запросити з Литви в Бучач отців василіан для заснування теологічної школи греко-католицького духовенства. 12 травня 1751 році син Стефана Потоцького, Микола, урочисто заклав перший камінь майбутнього комплексу на схилі Федір-гори.
• Церква св. Миколая (1610 г.), вул. Св. Миколая, 8
Побудована на гроші подружжя Потоцьких: Стефана і Марії (двоюрідною сестрою митрополита Петра Могили). Архітектурною особливістю є триконхова будівля храму. Подібні споруди мали також і оборонне значення, про що свідчить наявність високих вікон-бійниць на другому поверсі. У церкві зберігся різьблений іконостас барокової форми, виготовлений в 60-х рр. XVII століття на кошти бучацьких міщан. Церква зведена на скелі над Стрипою, живописно вписавшись в образ міста.
• Церква св. Покрови (1755-1764 рр.), Вул. Галицька, 23
Побудована в стилі пізнього бароко архітектором Бернардом Меретином за участю скульптора Пінзеля замість старої дерев’яної, яка перебувала нижче неї.
• Костел Успіння Богородиці (1763 г.), вул. Просвіта, 2
28 серпня (свято Успіння Богородиці) 1397 (за іншими припущеннями 1379, 1387) року Міхал Абданк з Бучача заснував в місті римсько-католицьку парафію з костелом. Протягом майже 400 років костел занепав. У 1761-1763 рр. на кошти, пожертвувані Миколою Василем Потоцьким, біля підніжжя Замкової гори був побудований новий костел, який існує і в наші дні.
Острог
Місто Острог – одне з найдавніших міст України. З XIV століття був резиденцією князів Острозьких, а тому зберігає в собі багато історій і таємниць.
Що подивитися:
- Княжий замок,
- вежа Луцьких воріт (музей друкарства),
- Татарська надбрамна вежа?
- Острозька академія (перша східнослов’янська навчальний заклад),
- Успенський костел (XVI ст.),
- Костел монастиря капуцинів (1778 г.),
- руїни синагоги (XVII ст.),
- нумізматичний музей.
Самбір
Фото stejka.com
Древнє прикарпатське місто Самбір вперше згадується в 1241 році, проте початкове поселення (нинішній Старий Самбір) існувало і раніше – під час розкопок виявлені римські монети IV століття, знаряддя праці та прикраси ще більш ранніх епох.
Після того, як місто було знищено ординцями, вцілілі жителі перебралися в сусідній посад Погонич, який з 1390 згадується вже як Новий Самбір, а потім просто Самбір.
У XV столітті з’явився дерев’яний замок на місці нинішньої площі Ринок, а в XVI ст. – новий королівський замок на південь від центру міста, залишки фортечних валів і мисливський будиночок короля Стефана Баторія збереглися на території районної лікарні.
Що подивитися:
• Міська ратуша з 40-метровою годинниковою вежею 1638 року побудови,
• Костел Іоанна Хрестителя (XVI-XVII століть),
• Костел Св. Станіслава (XVIII століття),
• Єзуїтська колегія (1756 роки),
• Меморіальний музей Л. Курбаса,
• Історико-етнографічний музей “Бойківщина”.
Стрий
Фото wikimedia.org
Дуже компактний і затишний Стрий, як і більшість в цьому списку міст, порадує своїх туристів цінами в готелях і ресторанах.
Тут був великий оборонний замок, який був розібраний в австрійський період. У центральній частині збереглася забудова XIX століття. Тут провів дитинство видатний український політичний діяч, лідер ОУН Степан Бандера. З містом пов’язані долі багатьох інших борців за українську незалежність. З цієї причини Стрий іноді називають “столицею українського націоналізму”.
Пам’ять про жертви радянських репресій оберігає меморіал “Борцям за волю України”, відкритий в 2005 році на території в’язниці, де утримували політв’язнів.
Що подивитися:
Костел-санктуарій Різдва Матері Божої (XIV-XIX століть),
Меморіал Борцям за волю України,
Музей родини Бандери,
Будинок скульптора Левченко,
• Синагога 1817 року
• Стрийська гімназія – пам’ятник архітектури ХІХ століття.
Тростянець
Тростянець невелике місто в Сумській області, яке явно залишиться у вас в пам’яті.
Заснований в ХVІІІ столітті швидкими селянами і козаками поблизу мальовничого урочища Нескучне, де серед змішаного сосново-листяного лісу знаходяться три озера.
Місто має дуже цікаву історію, пов’язану з Чайковським, шоколадом і історіями кохання.
Зараз Тростянець відомий продукцією шоколадної фабрики “Україна” (торгова марка “Корона”).
Що подивитися:
• Палац Голіцина,
• Круглий двір,
• Пам’ятник Чайковському,
• Урочище “Нескучне”,
• Вознесенська церква,
• Гетьманський національний парк,
• Пам’ятник Кенігу.
Переяслав-Хмельницький
Фото Сергій Криниця (Haidamac)
Переяслав-Хмельницький – місто-музей, де знаходиться 25 музеїв. Це, мабуть, найкраща можливість дізнатися про історію та культуру різних регіонів України за 1 день.
Що подивитися:
- Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини,
- Музей трипільської культури,
- Колегіум (Музей Сковороди),
- Музей кобзарського мистецтва,
- Археологічний музей,
- Музей Заповіту Шевченка (Історичний),
- Михайлівська церква (Єпископський двір),
- Синагога (Фабрика художніх виробів).
Берегово
Берегово – най “угорське” місто в Україні.
У цього міста велика історія, яка стосується і Римської імперії, і трансільванського князя і навіть Габсбургів.
Зараз Берегово – це один з центрів виноробства України і СПА курорт.
Що подивитися:
- Графський двір 1629 року
- Готель Орослан пам’ятник архітектури XVII століття,
- Міський суд 1910 року,
- Старий підвал XVII століття,
- Новий термальний басейн Жайворонок,
- Дегустаційний зал Чизай,
- Боржавська вузькоколійка,
- Єврейська ритуальна лазня 1912 року.
Бережани
Фото Pizzatravel.Com.Ua
Таке спокійне і затишне місто як Бережани варто ще пошукати. Старовинні будинки, бруківка і багатовікова історія, а ще максимально приємні ціни на проживання та харчування – вам точно тут сподобається!
Що подивитися:
- Ратуша (музей) 1803 року
- Замок Сенявських 1534 року
- Бернардинський монастир 1716 року,
- Урочище Монастирок,
- Петропавлівський костел 1600 року
- Вірменська церква 1750 року
Кременець
Фото Максим Присяжнюк
Кременець – мальовниче містечко, розташоване на горбистій долині річки Ірви серед невисоких Кременецьких гір.
Тут знаходиться близько 50 пам’яток історії та архітектури. Останнім часом активно розвивається туристична інфраструктура, оскільки місто є зручною перевалочною базою при подорожах в розташовану неподалік Почаївську лавру і до джерела Св. Анни.
Що подивитися:
- Єзуїтський монастир (Колегіум),
- Кременецький замок,
- Палац Дзембовських,
- Музей Словацького,
- Богоявленський монастир,
- Будинки-близнюки,
- Дівочі скелі.
Коломия
Фото Pizzatravel.Com.Ua
Зелене містечко з 60-тисячним населенням радує око вузькими тінистими вуличками і невисокими старовинними будівлями польської та австрійської епох.
Жителі Коломиї особливо пишаються тим, що тут бував імператор Франц Йосиф, а його спадкоємець Кароль Франц Йосиф навіть жив в Коломиї в 1912 році.
Головна прикраса міста – Музей писанки, в колекції якого близько 10 тис. розписних яєць з усіх регіонів країни.
Що подивитися:
- Музей народного мистецтва,
- Музей Писанки,
- Ратуша.
Мукачево
Мукачево – це затишне місто, яке приваблює туристів цілий рік. Мукачево крім усього іншого ще й одне з найдавніших міст, історія якого починається за часів палеоліту.
Щоб відчути енергетику міста варто відправитися в саме серце Мукачево, де кожен будинок і кожне віконце зроблені в кращих архітектурних традиціях. Так, саме тут можна побачити знаменитий замок Паланок.
У винному підвалі «Кельтський двір» пригощають гостей смачними напоями та глінтвейном. Тут можна відправитися на дегустацію, дізнатися про історію вина і замовити екскурсію по найбільшому винного погребу.
Що подивитися:
- Замок Паланок,
- Костел Св. Мартіна,
- Білий дім,
- Площа Миру,
- Медовий дім,
- Свято-Миколаївський монастир,
- Ратуша,
- Пам’ятник сажотруса.
Бердичів
Це неймовірне містечко займає площу всього в 35,3 кв.м і є «номером 1» у більшості українців.
Історія Бердичева почалася в 1430 році ще до Люблінської унії з Януша Тишкевича – прямого власника прилеглого замку. З тих пір життя в місті кипить у власному ритмі. Перше, що варто побачити – це Кармелітську фортецю-монастир, будівництво якої тривало протягом 17 століття.
Крім того в місті розташовані два костели і розкішна хоральна синагога. А Ви знали, що в Бердичеві знаходиться єдиний в Україні музей єврейства? Якщо ні, то швидше замовляйте квитки!
Що подивитися:
- Кармелітський монастир-фортеця,
- Костел Св. Варвари,
- хоральна синагога,
- Бердичівський пивзавод,
- Музей єврейства.
Берестечко
Про містечко Берестечко можна говорити цілодобово, але ж краще побачити на власні очі?
Це місто увійшло в історію, як місце, де в далекому 1651 Богдан Хмельницький програв найбільшу битву. Якщо в Європі залучають відвідувачів Тевтобургським лісом, битвою під Ватерлоо і Наполеоном, то в Україні Григорієм Сковородою та Богданом Хмельницьким. Загалом, тут є, що подивитися.
Тут розташована церква Георгія Побідоносця, де всі деталі облицювання і оформлення зливаються воєдино одним тематичним сюжетом – козацтвом. І в правду – це містечко можна назвати оплотом пам’яток славного минулого українців і охоронцем «української ідеї».
Сюди варто їхати за історією і героїзмом, за легендами і розповідями, за славною традицією і пам’ятками архітектури.
Що подивитися:
- Троїцький костел,
- Мурований стовп,
- Садиба Рінчінських,
- Садиба Пронських.
Устилуг
Найменше і найзатишніше місто України на Західному Бузі в Волинській області.
Відомо, що в Устилузі у знаменитих музикантів Стравінських був маєток, де збиралися імениті митці аж до початку війни. На даний момент в містечку працює музей знаменитого Стравінського, відкритий цілодобово для відвідувачів.
Однак більшості українців Устилуг запам’ятався, як пропускна станція на кордоні Польщі з Україною.
Ужгород
Ужгород по праву вважається найдивнішим, а тому і цікавим для туристів містом.
Місто на річці Уж за всю історію побував в різних країнах, включаючи Польщу, а тепер це надбання України. Перше, що потрібно обов’язково подивитися – Ужгородський замок.
Вік цієї фортеці перевищує тисячу років, а у внутрішньому дворику міститься величезний квітучий сад. Тут також знаходиться Скансен (музей під відкритим небом) – ціле село, де відновлена атмосфера минулих століть відповідно до побуту тих часів.
У ботанічному саду налічується кілька видів магнолій. Найбільше радує око туристів квітуча рожева магнолія в квітні.
А на Горничному озері протягом року можна помітити молодят і закоханих, які закидаючи монетку в озеро, загадують бажання і цілуються.
Що подивитися:
- Ужгородський замок,
- Горянська ротонда,
- Музей народної архітектури,
- Хрестовоздвиженський кафедральний собор,
- Ортодоксальна синагога,
- Маяк Свободка,
- Провулок Гірчичне зерно,
- Липова (Сакурова) алея,
- Вулиця Корзо,
- Костел Св. Юрія (Георгія),
- Ботанічний сад,
- Будинок жупанату (Художній музей),
- Дегустаційний зал Шардоне.
Цікава та корисна інформація
ОтветитьУдалить